Wiara i praktyka (23)

Czy islam pozwala na pokazywanie przez muzułmankę zdjęć bez nakrycia głowy, jeśli mnie o to zapytają w urzędach, szkołach, na policji, itp. A jeśli ISLAM nie pozwala to co ja mam w tych sytuacjach zrobić, aby bez pokazywania zdjęcia uzyskać wymianę dokumentów?
.

bismillahi ar-rahmani ar-raheem

Jeżeli nie ma innego wyjścia, a zachodzi potrzeba legitymowania się, należy się posługiwać takimi dokumentami, jakie się posiada. I w miarę możliwości jak najszybciej wyrobić dokumenty z zakrytą aurą.

Allahu allam
Witam Wszystkich! Z góry przepraszam za pytanie. Zdaję sobie sprawę z jego niestosowności, gdyż wiem, że Wasza religia nie toleruje w jakimś stopniu ludzi nikczemnych i wymierza sprawiedliwe kary.
Co jeśli nikczemny człowiek, mający bardzo poważne grzechy na sumieniu (morderstwo, kradzieże, doprowadzanie ludzi swoim postępowaniem do upadków, samobójstw), zechce uciec od odpowiedzialności, przyjmie wiarę Allaha i wyjedzie do jednego z krajów arabskich?
Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za poświęconą mi chwilę.

.

bismiallahi ar-rahmani ar-raheem

Będzie tak, jak wszędzie. Jeżeli będzie ścigany międzynarodowym listem gończym i zostanie aresztowany o jego ekstradycji będzie decydować prawo kraju, w którym go złapano. Nie posiadamy informacji na temat tego, w których krajach szahada gwarantuje zwolnienie z odpowiedzialności karnej. Przyjęcie islamu oczyszcza duszę przed Allahem, jeśli jest szczere, ale niekoniecznie będzie znosiło roszczenia osób trzecich.

Allahu allam
Koran jest podstawą Islamu. Jest to Słowa Boga, w którym nie ma nic na temat hadisów (które budza tyle kontrowersji i na których oparty jest cały świat muzułmański). Skoro Bóg nie wspomina w Koranie o nich (o ich nakazach) to dlaczego większośc (prawie wszyscy) muzułmanów w nie wierzy? Gdyby były one takie ważne to napewno Bóg wspomniał by o nich w Swej Księdze, nieprawdaż?
Wiem, że odpowiedź na to pytanie to, że hadisy mówia o życiu Proroka, zostały spisane przez wiarygodnych ludzi...jednak tylko ludzi (nie Boga), którzy popełniaja błędy, maja swoją interpretacje, etc....
Chrześcijanie wierzą w Biblię, ponieważ została ona spisana równiez przez wiarygodnych ludzi. zatem czemu wierzyc Hadisom, a Biblii nie?

.

bismillahi ar-rahmani ar-raheem

Allah w Koranie nie pominął hadisów. Dlatego polegamy na nich, a nie na wcześniejszych, zniekształconych objawieniach. Allah Powiedział:

Słuchajcie Boga i Posłańca! - 3:31

Ja przychodzę potwierdzić prawdziwość tego, co było przede mną w Torze, i aby uczynić dla was dozwolonym część tego, co wam było zakazane. Przyszedłem do was ze znakiem pochodzącym od waszego Pana. Bójcie się Boga i słuchajcie mnie! - 3:50

Słuchajcie Boga i Posłańca! Być może, doznacie miłosierdzia! - 3:132

O wy, którzy wierzycie! Słuchajcie Boga! Słuchajcie Posłańca! I słuchajcie tych spośród was, którzy posiadają moc rozkazywania! - 4:59

Hadisy zostały spisane przez wiarygodnych ludzi, od wiarygodnych osób, wiele z nich posiada status autentyczności. Nie można jednak budować wiedzy islamskiej na podstawie pojedynczych przekazów, bez znajomosci innych, kontekstu sytuacyjnego i nie można ich interpretować w sposób niezgodny z Koranem.

Allah wie najlepiej
Moje pytanie może wydawac sie glupie ale jest calkowicie powazne. Nasza wspolna znajoma oznajmila nam pewnego dnia ze jej dzieci nie moga wiecej przychodzic do naszego domu bawic sie z naszymi dziecmi poniewaz posiadamy ŚWINKĘ MORSKĄ. Ona jest Polką a on Pakistańczykiem. Probowalem z nim rozmawiac (bo to w zasadzie jego inicjatywa) ale nie moge go w zaden sposob przekonac. Mowilem mu ze to jest gryzon a nie zadna wieprzowina ale on uparcie twierdzi ze swinia to swinia. Wiec moje pytanie brzmi nastepujaco, czy to naprawde tak wyglada? Czy jesli cos chocby w nazwie ma swinie to automatycznie jest to zakazane przez koran, czy tez to jakies niedomowienie?? Z gory dziekuje za odpowiedz.
Z poważaniem Dawid.B

.

bismillahi ar-rahmani ar-raheem

Świnka morska świnią nie jest, tak jak słoń morski nie jest słoniem.

Allah mówi w Koranie (sura 5 werset 4):
Zakazane wam jest (jako jedzenie): padlina, krew i mięso świni; to, co zostało poświęcone na ofiarę w imię czegoś innego niż Boga; zwierzę zaduszone, zabite od uderzenia, zabite na skutek upadku, zabite na skutek pobodzenia i to, które pożerał dziki zwierz...

Świnia domowa, dzika (parzystokopytne, świniowate) jako zwierze nie jest zabroniona - jest stworzeniem Allaha jak wszystko inne - nie jest to powód do np. znęcania się nad tymi zwierzętami.

Allah wie najlepiej
Salam alaykum,

Czy kobieta w islamie moze nosic jeansy szerokie na dole (dzwony) tzn. nie rurki a na to tunike i plaszcz do kolan czy jest obowiazkiem nosic abaje i tylko abaje? Pytam poniewaz moja rodzina jest katolicka i nienawidza mnie w czerni.

Pytanie drugie: Jesli moja mama nie toleruje hijab czy moge nosic amire a na nia kaptur przy mamie? wszedzie indziej gdzie udaje sie bez mamy zakladam normalnie chuste. Dotyczy to jedynie okresu wakacyjnego lub uroplowego poniewaz nie mieszkam z mama na codzien.

Pytanie trzecie: Jakie sa reguly w islamie o niqabie, poniewaz moj maz chce abym nosila kiedy wyjedziemy do Syrii, a ja nie chce. Co moge zrobic?

.

bismillahi ar-rahmani ar-raheem

wa alejkum salam wa rahmatullah wa barakatu

ad.1 - Obowiązkiem kobiety jest zakrycie ciała, poza twarzą i dłońmi, i jak siostra to zrobi, jest jej wyborem. Islam nie nakazuje noszenia czarnej abai, a okrycie ciała, i nie musi być to kolor czarny.

ad.2 - j.w.

ad.3. - Niqab nie jest obowiązkiem, należy do kategorii pochwalanych uczynków dodatkowych. Kobieta powinna nosić go, gdy jest w pełni przekonana o jego słuszności i potrzebie. Można nosić go również tylko ze względu na posłuszeństwo mężowi, ale jest to znaczne utrudnienie i kobieta powinna być do tego przekonana całym sercem. Kolejnym powodem jest zepsucie moralne otoczenia, w którym się mieszka. Proszę porozmawiać z mężem o powodach, jaki min kierują: być może ludzie pomiędzy którymi będziecie mieszkać, inshaAllah, nie zachowują się odpowiednio i niqab jest ochroną przed ich spojrzeniami.

Allah wie najlepiej i oby On prowadził was drogą prostą
Salam aleykum,

Mam problem natury praktycznej, gdzie w Krakowie mogę kupić mięso halal, może macie adresy sklepów, lub macie świadomość jakie dyskonty prowadzą sprzedaż dozwolonego mięsa.

Z góry dziękuję za odp.

.

bismillahi ar-rahmani ar-raheem

Na dzień dzisiejszy nie mamy takich informacji.
Salam Aleykum ,moje pytanie prosze o dowod na to ,ze noszenie nikabu nie jest bowiazkowe ,moze byc ayat z Koranu albo hadis aRRasul Salatu Aleyhi wa Sallam.
Moze krotko napisze powod, otoz moja znajoma wyszla za maz w Jordanii i jej malzonek na poczatku malzenstwa kazal jej zaprzestanie noszenia jalbab. Po jakims czasie pod wplywem ugrupowania islamsiego zmienil swoje pogladu i zrobil sie bardzo rygorystyczny w pojmowaniu przestrzegania zasad islamu w tym odpowiedniego ubioru swojej zony. Robi to pod przymusem bez aprobaty malzonki, do problemu wlaczyla sie rodzina proponujac separacje malzonkow, ale nie jest to latwa decyzja poniewaz miesiac temu malzonkom urodzilo sie dziecko.
Probuje dowodow, zeby przemowic temu mlodziencowi (25 lat) do rozsadku, tu chodzi o szczescie rodziny a nie jednostek, jak im pomoc? Jazak Allahu Kheyran.
Um Omar z Ammanu w Jordanii

.

bismillahi ar-rahmani ar-rahiim

Prorok (saaw) powiedział do Asmy bint Abu Bakr: „Kiedy kobieta dojrzeje, nie powinna pokazywać osobom spoza rodziny niczego, poza tym i tym” - i wskazał na twarz i dłonie. [Abu Dawud]

W czasie życia Proroka (saaw) twarz zasłaniały jednynie jego żony.

Proszę jednak zwrócic uwagę, że jeżeli kobieta postępuje zgodnie z wolą męża w sprawach praktyk religijnych ponadobowiązkowych i jest cierpliwa w tym względzie, otrzyma dodatkową nagrodę. Być może problem nie leży w samym zasłanianiu się, a w sposobie, lub też braku, komunikacji między małżonkami?

oby Allah poprowadził was drogą prostą
Czego w islamie nie można jeść wieprzowiny czy wołwiny.
Pozdrawiam.

.

bismillahi ar-rahmani ar-raheem

(...) On zakazał wam tylko: padliny, krwi i mięsa wieprzowego i tego co zostało złożone na ofiarę czemuś innemu niż Bogu (...) [Koran 2:172-173]

(...) Zakazane wam jest: padlina, krew i mięso świni; to, co zostało poświęcone na ofiarę w imię czegoś innego niż Boga; zwierzę zaduszone, zabite od uderzenia, zabite na skutek upadku, zabite na skutek pobodzenia i to, które pożerał dziki zwierz (..) [Koran 5:3]
Assalamu alejkum wa rahmatullah.

Które z używek są zabronione? Bo spotyka się wiele zdań na ten temat... Czy są to kawa, papierosy, suplementy diety?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Salam.

.

Bismillahi ar-rahmani ar-rahim

Zabronione jest to, co zostało w jasny sposób zabronione przez Koran lub Proroka Mohammeda: alkohol, krew, wieprzowina, hazard, substancje odużające itp. oraz to, co przynosi szkodę organizmowi człowieka np. papierosy.

W spozywaniu kawy i suplementacji diety nie ma nic zlego, dopóki nie jest to przesadne, nie prowadzi do uzależnienia, lub zarzucenia racjonalnego odżywiania na rzecz pigułek i odżywek.

Nałogiem człowieka, odciągającym od Allaha i Jego religii może być wszystko, również sport, co nie znaczy, że jest on zły lub przeciwwskazany - przeciwwskazana jest przesada.
czy mozemy uzywac zwrotu o matko ! o corko! o Jezu!
.

Bismillahi ar-rahmani ar-rahim

Wzywanie jakichkolwiek osób (np. Jezusa), poza Allahem, wspominanie ich jako wspomożycieli itp jest zabronione. Muzułmanin w każdej sytuacji powinien zwracać się wprost do Allaha.

Wykrzykniki zwyczajowe "o matko, corko" niezwiązane z otaczaniem danej osoby kultem itp są zwrotami "zastępczymi" i najlepiej byłoby ich unikać.
Salam alejkum!;)

A jak to jest z tym obrzezaniem mężczyzn. Jest zalecane przez Islam czy nie? Wiadomo, że obrzezanie kobiet to zwyczaj afrykański a nie muzułmański... Czy mężczyzna musi się obrzezać, gdy przechodzi na Islam i czy obrzezanie jest wymagane, aby udać się na pielgrzymkę do Mekki?

Z góry dziękuję;)

.

Obrzezanie chłopców, urodzinych w rodzinach muzułmańskich jest obowiązkiem rodziców względem dziecka.

Dorosły mężczyzna przyjmujący islam, nie ma takiego obowiązku - jest to zalecanea, ale nie jest warunkiem konwersji ani nie jest przeszkodą w żadnej praktyce religijnej z pielgrzymką włącznie.
Salam aleykum.
Czy dozwolone jest muzułmaninowi, aby modlił się za niewiernych po ich śmierci, czy może on stać nad ich grobami?

.

bismillahi ar-rahmani ar-raheem

Muzułmanin nie może modlić się za osoby zmarłe w stanie niewiary(kufr), ale może odwiedzać ich groby. Podstawą opinii jest hadis dotyczący matki Proroka (saaw): "Allah mi pozwolił odwiedzić grób mojej mamy, ale nie pozwolił modlić się, aby wybaczył jej grzechy".

Islam zaleca suplikacje za niewiernych (np. członków rodziny), aby przyjęli islam za ich życia, jednak po śmierci nie można za nich odprawić modlitwy pogrzebowej ani wznosić suplikacji (dua) o wybaczenie grzechów i przyjęcie do raju.

Oby Allah prowadził cię drogą prostą
Czy Islam zezwala na operacje plastyczne typu usunięcie pieprzyka?
.

bismillahi ar-rahmani ar-raheem

Tak, jeżeli są ku temu wskazania medyczne lub jest to znamię szpecące.
Salam,

Mam pytanie w kwestii kobiecego "stroju muzułmańskiego". O ile rozumiem zasadę, według której strój powinien być skromny i niewyzywający i nie narażać kobiety na zaczepki, nie do końca rozumiem potrzebę zakrywania włosów, szczególnie w kontekście kultury polskiej, gdzie fakt noszenia hijabu przykuwa uwagę i przyciąga spojrzenia.
W Koranie jest zalecenie, by zakrywać to, co cenne, ale sam tekst Koraniczny - bez wyjaśnień hadisów - nie precyzuje dokładnie, czym są "ozdoby".
Spotkałam się z różnymi interpretacjami powyższego zalecenia, także z taką, według której zakrywanie włosów powinno być świadomą decyzją kobiety i wyrażać jej większą od przeciętnej pobożność. Znam też wiele muzułmanek (nie z Polski), które nie zakrywają włosów, - czasem tłumaczą że "tego nie czują" lub "nie są gotowe", "może kiedyś", a niektóre z nich uważają, że jest to wyraz tradycji, a nie wiary, i uznają za zbyteczne.
Dlaczego zatem wśród polskich muzułmanów - szczególnie konwertytów - uważa się hijab za coś oczywistego?
Spotkałam się ze stwierdzeniem, że jest to bardziej islamizm i wpływ wahabizmu niż islam.
Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

.

bisllahi ar-rahmani ar-rahim

Szanowna Pani

Niezależnie od tego co "mówią" lub czego "nie czują" niektórzy muzułmanie kodeks stroju kobiety określa Koran:

O proroku! Powiedz swoim żonom i swoim córkom, i kobietom wierzących, aby się szczelnie zakrywały swoimi okryciami. To jest najodpowiedniejszy sposób, aby były poznawane, a nie były obrażane. A Bóg jest Przebaczający, Litościwy! [Sura 33:59]

oraz liczne hadisy (przekazy z życia Proroka), np.

Prorok (saaw) powiedział: Kiedy kobieta zacznie miesiączkować, żadna część jej ciała nie powinna być oglądana, za wyjątkiem tego - i wskazał na twarz i dłonie.

Dlatego tez wszyscy, którzy zaprzeczają obowiązkowi hijabu są w błędzie i rozprzestrzeniają fałszywe inromacje o islamie.

Oby Allah prowadził cię drogą prostą
Co zrobić jeśli kawałek jedzenia upadnie na podłogę?
.

Bismillahi ar-rahmani ar-raheem

po oczyszczeniu z zabrudzeń jest przydatny do spożycia (wyjątki to upadek w odchody).

Oby Allah prowadził cię drogą prostą.
Salam Alaikum wa Rahmatullahi wa barakatuhu.
Czy można prosić o pełny tekst świątecznego takbiru (chyba tak to się nazywa, przepraszam za ewentualną pomyłkę) lub link do strony, na której mógłbym go znaleźć?
Dżazaka Allahu khair, pozdrawiam!

.

Podaję treść powtarzanego takbir w podczas świąt:

تكبيرات العيد
لا إله إلا الله الله أكبَرُ الله أكبَرُ الله أكبَرُ،
الله أكبَرُ الله أكبَرُ ، ولله الحمد (ثلاث مرات)
La ilaha illa Allah Allhu Akbar Allhu Akbar Allhu kbar; Allhu Akbar
Allhu Akbar ;Ła lillahi alhamd (trzy razy)

الله اكبرُ كبيرا، والحمدُ للهِ كثيرا Allahu Akbaru kabira łalhamdu lillahi katira
وسبحانَ اللهِ بُكرَةً وأصيلا Łasubhan Allhi bukratan ła’asyla
لا إله إلا اللهُ وحْده La ilaha illa Allahu łahadh
صَدَقَ وعْده ونصَر عبْده Sadaka ła’adahu ła nasara abdah
وأعَزَّ جُنْدَهُ وهَزمَ الأحزابَ وحده ła a’azza dżundahu ła hazama alahzaba łahdah
لا إله إلا الله، ولا نعبُدُ إلا إيَّاه La ilaha illa Allah łala na’abudu illa ijah
مُخلصين لهُ الدِّين ولو كَرِهَ الكافرون muchlisyna lahuddina łalał karuha alkafirun
اللهمَّ صلِّ على سيِّدِنا مُحمَّد Allahuma salli ala saidyna Muahmmad
وعلى آل سيدنا محمد ła ala ali saidyna Muahmmad
وعلى أصحاب سيِّدِنا مُحمَّد ła ala asshabi saidyna Muhammad
وعلى أنصار سيِّدِنا مُحمَّد ła ala anssari saidyna Muhammad
وعلى أزواج سيِّدِنا مُحمَّد ła ala azładzi saidyna Muhammad
وعلى ذرّيةِ سيِّدِنا مُحمَّد ła ala durijati saidyna Muhammad
وسلّم تسليماً كثيرا ła sallem tasliman katira
ربِّي اغفر لي ولوالدَيَّ ربِّي ارحمْهُما كما ربَّياني صغيرَ. Rabbi iĝfirli ła li łalidai, rabbi irhamhuma kama rabbaiani ssaĝira.
Czy mąż z żoną mogą wybrać się do teatru w celach rozrywki, jeśli sztuka, na którą się wybierają nie jest sprzeczna z wartościami głoszonymi przez islam? Jak kwestię teatru rozpatrują uczeni muzulmańscy?
.

Chwała Allahowi Panu światów, pokój i miłosierdzie Jego prorokowi Muhammadowi.

Jeżeli teatr, jak opisano w pytaniu i postępowanie aktorów nie budzą zastrzeżeń, oraz ma cele edukacyjne, a przebywanie tam nie jest powodem zaniechania obowiązków - w tym religijnych - to nic nie stoi na przeszkodzie.
Salam alaikum
Dowiedzialam sie, ze czlowiek moze miec tzw choroby serca jak nienawisc, zazdrosc itp. Jakie dokladnie sa to choroby i jak sie ich pozbyc?

.

Chwała Allahowi Panu światów, pokój i miłosierdzie Jego prorokowi Muhammadowi.

Temat jest bardzo obszerny. Serce należy pielęgnować cały czas dbając o wykonywanie swoich obowiązków oraz wykonywanie nadobowiązkowych uczynków: recytować Koran i wspominać Allaha cały czas, ponieważ takie choroby łatwo się wkradają do naszych serc niszcząc nasz dorobek i mogą nas sprowadzić z drogi prostej.

Nie da się w takiej krótkiej odpowiedzi omówić tego wątku i dlatego proponuję udać się do najbliższego Centrum i porozmawiać z Imamem.

Niech Allah chroni ciebie i twoją rodzinę przed takimi chorobami.
Czy muzulmanin moze sponsorowac ( w sensie harytatywnym) dziecko, ktore jest buddysta?
Chwała Allahowi Panu światów, pokój i miłosierdzie Jego prorokowi
Muhammadowi.

Jeżeli ktoś ma nadwyżkę środków musi je skierować do potrzebujących muzułmanów, których nie brakuje.
as salam alaikum
Czy muzyka jest dozwolona w Islamie?

Spotkalam sie z opiniami, ze jest i ze byla zabroniona przez tych, ktorzy nie znali wszystkich hadisow. Znalazlam trzy hadisy, ktore zabraniaja uzywania instrumentow muzycznych w jednym z wydan Darussalam. Wyjasnione jest, ze mozna spiewac podczas dlugiej podrozy lub ciezkiej pracy, ale piosenki nie moga byc np o konkretnej kobiecie i piosenki, ktore niosa falszywe idee i przekazy, jak rowniez przeciwko muzulmanom itd.

Chwała Allahowi Panu światów, pokój i miłosierdzie Jego prorokowi
Muhammadowi.

Śpiew jest dozwolony jeżeli nie zawiera w sobie nic z zakazanych treści i gdy nie towarzyszą mu inne zakazane rzeczy. Na temat muzyki istnieją opinie mówiące o zakazie, dozwoleniu oraz, że jest nie mile widziana. Najwięcej uczonych popiera teorię zakazu.
Witam. Pokój z Tobą.
Interesuje mnie, jak muzełmanie żałują za zwoje grzechy ? Chrześcijanie idą do spowiedzi, dostają rozgrzeszenie i pokutę, a Muzełmanin kiedy zrozumie swój błąd i chce go naprawić czy w jakiś sposób wykonuje specjalną modlitwe, pokutę, czy każdy sposób jest dobry ?

.

bismillahi ar-rahmani ar-rahim

Skrucha, aby została przyjęta przez Allaha, musi spełniac kilka warunków:
- zaniechanie popełniania grzechu,
- żal za popełnienia go,
- podjąć silną decyzję o niepowtórzeniu go.

Skrucha niespełniająca któregokolwiek z tych warunków, nie będzie prawdziwa. Jeśli wykroczenie dotyczy praw ludzkich, potrzebne jest spełnienie czwartego warunku, którym jest zadośćuczynienie prawu poszkodowanego. Jeśli chodzi o majątek, należy go zwrócić prawowitemu właścicielowi, jeśli o pomówienie lub oszczerstwo - należy prosić poszkodowanego o wybaczenie. [za Riadh as-Salihiin]

W przypadku grzechów "mniejszego kalibru" istnieje możliwość odprawienia ponadobowiązkowej modlitwy nawrócenia dwu lub czterorakatowej.

Prorok (saaw) powiedział: "Kto wykona łudu doskonale i odmawia 2 lub 4 rakaty modlitwy obowiązkowej lub nadobowiązkowej, w doskonały sposób, a następnie prosi Allah o wybaczenie, Allah mu wybaczy" [Tarabani]
as salam alaikum
Czy powinno sie mowic as salam alaikum czy al salam alaikum?

.

bismillahi ar-rahmani ar-raheem

Ze słowinika arabsko polskiego (lektura polecana):
rodzajnik okreslony 'al-' ulega asymilacji do pierwszego dzwieku wyrazu przed ktorym stoi w przypadku nastepujacych spolglosek: (tu wymienia). Litery odpowiadajace tym spolgloskom zwie się po arabsku 'slonecznymi' poniewaz w wyrazie slonce (asz-szamsu) rodzajnik 'al-' ulega takiej wlasnie asymilacji. Reszta liter, z ktorymi lam nie asymiluje się, zwana jest ksiezycowymi.

Litery słoneczne i księżycowe: http://en.wikipedia.org/wiki/Sun_and_moon_letters

Tak więc powinno mówić się as-salam
Dzień Dobry. Jestem katoliczką pozostającą w związku z mężczyzną wyznania islamskiego. Mam pytanie do was o powitanie Salem malekum. Czy ja moge odpowiedziec na to powitanie Aleikum Salam. Przepraszam ale nie wiem jak to się dokładnie pisze. Proszę o szybką odpowiedz.
.

bismillahi ar-rahmani ar-raheem

Powitanie "salam alejkum", w weresji pełnej "as-salamu alejkum", czasem dodaje się "ła rahmatulla" i "ła barakatu" oznacza "pokój z tobą" i odpowiednio "miłosierdzie Allaha" i "błogosławieństwo".

Odpowiedź brzmi "alejkum salam", w wersji pełnej "ła alejku as-salam" + dodatki jak wyżej.
salam alaikum
Czy po przyjeciu Islamu powinnam utrzymywac kontakty. przyjaznie z dawnymi przyjaciolmi, niewierzacymi, chrzescijanami itd?
I czy mozna nawiazywac nowe przyjaznie z niemuzulmanami?

.

W imię Allaha Miłosiernego Litościwego
Chwała Allahowi Panu światów, pokój i miłosierdzie Jego prorokowi
Mohammedowi.

Przyjęcie islamu nie może powodować nieuprzejmości względem osób, z którymi muzułmanin był do tej pory związany. Należy być grzecznym, przyjaźnie nastawionym i szczerze wyjaśniać zmianę światopoglądu.

Muzułmanin nie powinien uczestniczyc w niedozwolonych grach (karty, kasyno), i przebywać w towarzystwie osób postępujących sprzecznie z islamem, jednak nie oznacza to zerwania kontaktu. Powinien być pozytywnie nastawiony również do nowych znajomości, dopóki nie obrażają islamu, Proroka itp - wtedy powinien pozostawić ich towarzystwo nie obrażając ich, do czasu aż przestaną tak postepować.

Ważne jest, aby towarzystwa niemuzułmanów nie przedkładać nad towarzystwo braci i sióstr w wierze, oraz starać się nawiązywać z nimi bliskie relacje.

W każdej sytuacj należy pamiętać, że ludzie obcy będą poznawać islam i wyrabiać sobie zdanie na jego temat poprzez nasze postępowanie.

Oby Allah prowadził Cię drogą prostą
Wiem, że człowiek staje się muzułmaninem przez samo wyznanie wiary jednak co należy zrobić by tak stało się faktycznie?
.

W imię Allaha Miłosiernego Litościwego
Chwała Allahowi Panu światów, pokój i miłosierdzie Jego prorokowi
Mohammedowi.

Z wyznaniem wiary, oznaczającym, że Allah jest jedynym Bogiem a Mohammed Jego Wysłannikiem, związana jest wiara w Anioły, Księgi Allaha, Jego Wysłaników, Dzień Sądu Ostatecznego, oraz Przeznaczenie.

Związana jest praktyka religijna (będąca faktycznym ozdwierciedleniem powyższego): 5 modlitw, jałmużna, post w miesiącu ramadan, pielgrzymka do Mekki, poszerzanie wiedzy i islamie.

Aby przyjąć islam oficjalnie, należy skontaktować się z jednym z centrów islamskich Ligii Muzułmańskiej w RP, organizacji uprawnionej do wystawiania zaświadczeń o przynależności do wspónoty religijnej (w rozumieniu Ustawy).

Oby Allah prowadził Cię drogą prostą
As salamu alaykum

Mam pytanie odnośnie kwestii obrzezania. Czy jako dorosły mężczyzna muszę się poddawać obrzezaniu przechodząc na islam? Myślę o tym już dłuższego czasu, ale powiem szczerze...obrzezanie jakoś mnie zniechęca. Czy jest możliwość zostania muzułmaninem bez konieczności obrzezania?
Bardzo proszę o odpowiedź.

Piotr

.

bismillahi ar-rahmani ar-rahim

Dorośli męźczyźni przyjmujący islam nie mają obowiązku obrzezania, jest to dodatkowa praktyka religijna, wynikająca z zaleceń higienicznych.

Absolutnie nie trzeba się obrzezać, aby zostać muzułmaninem. Muzułmaninem zostaje się poprzez wiarę w Jedynego Boga.

Oby Allah poprowadził Ci drogą prostą
Salam alaikum
Kiedy dozwolona jest obmowa innych? Słyszałam, że jeśli chcemy kogos ostrzec przed robieniem interesow z kimś, komu nie można ufac i jeśli ktoś nas bardzo zranił i chcemy powiedziec o tym komus..
I co zrobić, jeśli nie chcemy słuchać, kiedy ktoś jest obmawiany?
dziekuje

.

W imię Allaha Miłosiernego Litościwego

Obmowa innych osób jest niedozwolona w każdej sytuacji. Jeżeli ktoś zranił (czcacy czy nie) brata, powinien sie o tym dowiedziec bezpośrednio od urażonego - i nikt inny. Obowiązkiem muzulmanow, wynikajacym z milosci braterskiej jest szukanie usprawiedliwien i nierozpowiadanie o cudzych bledach, aby mieli szanse sie poprawic.

Ujawnianie grzechów popełnionych przez braci w wierze jest porządane tylko w sytuacji, kiedy ktoś chce ostrzec innego (np. przed oszustwem), i tylko samego zainteresowanego, jeżeli wiadomo, że sytuacja zmierza do tego (np. ktoś chce zawrzeć kontrakt z oszustem).

Osobom obmawiajacym innych nalezy przerwac, stanowczo zmieniajac temat, a na osobności, bez świadków taktownie wyjaśnić na czym polegał ich błąd.

Oby Allah prowadzil cie drogą prostą.
As salamu alaykum.
Mam takie pytanie ja i mój maz wyznajemy Islam. Maż jest bardzo wierzący ja staram sie poprawić w mojej wierze inshaallah. reszta mojej rodziny to katolicy. Łatem mój brat bierze ślub w kościele, a później jak to w Polsce, bywa zabawa weselna. Mój problem polega na tym, że nie wiem, czy możemy z mężem uczestniczyć w tym weselu skoro to wesele i tradycja chrześcijańska.
Dodam że mojej rodzinie bardzo zależy na naszym przyjeździe.

.

Bismilahi ar-rahmani ar-rahim

Salam alejkum wa rahmatullahi ła barakatuh Siostro.

Jako muzułmanie powinniśmy unikać miejsc, w których sprzedawany i spożywany jest alkochol, dzieją się nieprzyzwoite rzeczy itp. Jeżeli rodzina nalega na twoją obecność na sali weselnej, a ty nie chcesz im sprawic przykrości, możesz poprosić, aby zrezygnowali z alkocholu, lub zaczęli go pić dopiero, kiedy wyjdziesz (np. po obiedzie). Może istnieje jakieś jeszcze kompromisowe rozwiązanie, aby obie strony były zadowolone?

Oby Allah prowadził Cie drogą prostą
salam alaykum

Jak rozpoznac hipokryte? Czy hipokryta moze byc osoba, ktora latwo "zachwiac" w wierze?

.

W imię Allaha Miłosiernego Litościwego
Chwała Allahowi Panu światów, pokój i miłosierdzie Jego posłańcowi, Mohammedowi

Są dwa rodzaje hiporyzji. Jeden - będący odstępstem od islamu - jeśli ktoś przyjmuje islam przed ludźmi, ale sercem jest mu przeciwny. Drugi - nie wykluczający z islamu - to hipokryzja zachowania.

Na podstawie przekazów od Proroka (saaw) muzułmanie wiedzą, że są trzy rzeczy, po któych można rozpoznać hipokrytę:
- jeśli coś mówi, jest to kłamstwo
- jeśli coś obiecuje (przysięga) nie dotrzymuje zobowiązania
- zawodzi ludzi, który mu ufają.
Dopiero, jeśli ktoś posiada te wszystkie trzy cechy można nazwać go w ten sposób. Wiadomo również, że wierzący obawiają się hipokryzji, a jedynymi osobami, któzy tego się nie obawiają są właśnie hipokryci.

Jeśli czyjaś wiara jest chwiejna, być może brak mu dobrej wiedzy i wsparcia ze strony ummy, dobrych przykładów.

Oby Allah prowadził Cię drogą prostą.
As salamu alaykum.
Kiedyś czytałem pewien Hadis i komentarz do niego w którym pisało przez jaki czas maksymalnie jeden muzułmanin może nie utrzymywać kontaktu z drugim (np w przypadku obrażania się). Pisało ile dni to może trwać... prosiłbym o pomoc w odnalezieniu tego Hadisu... Shukran za pomoc.
salam

.

Wa alejkum salam,

Sahih Bukhari Księga 82, nr 6237.

„Nie wolno muzułmaninowi pozostawić (nie odzywać się do) swego brata w islamie na dłużej niż trzy dni; kiedy się spotykają, jeden odwraca twarz w jedną stronę, drugi w przeciwną. Lepszym z nich jest ten, który pierwszy przekaże pozdrowienie”.

wykorzystano http://sites.google.com/site/oislamie/
As salamu alaykum. Hazard jest haram. A jak wygląda zatem kwestia inwestycji na giełdzie?
.

W imię Allaha Miłosiernego Litościwego
Chwała Allahowi Panu światów, pokój i miłosierdzie Jego prorokowi Mohammedowi.

Gra na giełdzie jest formą obracania pieniędzmi, inwestowania pośredniego, polegającego na zakupie akcji zgodnie z posiadaną wiedzą na temat koninktury. Nie jest więc formą hazardu i jest dozwolonym żródłem zarobkowania. Muzułmanie nie mogą jednak iwestować swoich pieniędzy w koncerny prowadzące działalność niedozwoloną z punktu widzenia islamu: produkcja, handel alkoholem, wieprzowiną, pornografia itp, lub czerpiące zyski z krzywdy lub demoralizacji społeczeństwa.
Allah najlepiej wie i niech otoczy cię opieką.
Salam alaikum

Chciałabym dowiedzieć się, jaka jest opinia w swietle islamu na następującą sytuacje:
Klient chce zakupić na przykład samochód, bank dowiaduje się ile kosztuje taki samochód i proponuje klientowi, ze kupi ten samochód i sprzeda go (w rozłożeniu na raty) klientowi w wyższej cenie. Jednak bank kupi ten samochód dopiero po podpisaniu umowy z klientem, to znaczy zobowiązaniu się jego do zapłaty tej wyższej kwoty jak również po sprawdzeniu tego, ile zarabia. Czy to jest dozwolone? Czy to nie jest riba?

.

W imię Allaha Miłosiernego Litościwego
Chwała Allahowi Panu światów, pokój i miłosierdzie Jego prorokowi Mohammedowi.

Taka transakcja jest dozwolona nawet, jeżeli bank podpisuje z klientem zobowiązanie do kupna samochodu, ponieważ bank musi pilnować pieniędzy, którymi obraca, bo nie są jego, i należy to zrozumieć.
Salam alaikum

Pytanie dotyczace psow, wiadomo, ze w islamie jest zakazane trzymanie psa w mieszkaniu.
Jak islam wogle podchodzi do zwierzat-konkretnie psow.
Spotkalam sie z roznymi zachowaniami ludzi,a szczegolnie z Azji i Bliskiego Wschodu, ktorzy, nienawidza psow, wrecz je tepia, bijac je, kapiac, pocchodzacych do nich z obrzydzeniem, tak samo jak do swini.
Mowia, ze one sa nieczyste.
Jak dobry muzulmanin, powinien sie zachowac w stasunku do tych zwierzat?

Jazakallah

http://www.islam.org.pl/pytania?kategoria=6

Wa alejkum salam

Proszę zapoznać się z odpowiedzią na pytanie "Czy zwierzęta po śmierci idą do Raju? Koty, krowy, a także nieczyste psy i świnie?" w dziale Wiara i praktyka. Temat został już szeroko omówiony.

Oby Allah prowadził cię drogą prostą
Witam, jestem na etapie poznawania religii jaka jest islam i napotkalam pewna nieprawidlowosc. Dlaczego w religii chrzescijanskiej nie wspominamy proroka Mohameda wyslannika boga po Jezusie, dlaczego nasza wiedza zatrzymala sie na Jezusie. Mohamed chcial przekazac nam slowa boga w koranie dlaczego my w nie nie wierzymy ? wszyscy wierzymy w 1 boga wiec dlaczego slowa od boga przekazane przez Mohameda sa dla nas niwazne??
.

W imię Allaha Miłosiernego Litościwego
Chwała Allahowi Panu światów, pokój i miłosierdzie Jego prorokowi Mohammedowi.

Z tym pytaniem należy zwrócić się do teologów chrześcijańskich...

Allah najlepiej wie i niech otoczy cię opieką.
As salamu alaykum wa rahmatullah wa barakatuh! Moje pytanie może być bardzo kontrowersyjne, ale bardzo nurtujące. Czy muzułmanin może dokonać zamachu samobójczego wśród żołnierzy wrogiej armii? nie chodzi mi o zamach na cywili! Słyszałem różne opinie. Shi'a mówią że to halal, Wahhabici mówią, że haram, mój imam także powiedział, że to halal, gdyż jeden człowiek stając się szahidem może uratować wielu innych muzułmanów, dlatego, że zabija wrogich żołnierzy, którzy sami też zabijają naszych Braci i Siostry w Islamie.
.

W imię Allaha Miłosiernego Litościwego
Chwała Allahowi Panu światów i niech spływają na Posłńca Muhammada pokój i miłosierdzie.

Islam szanuje życie człowieka, nie może ono być obiektem zamachów, niezależnie czy to jest muzułmanin czy nie.
Wojna i walka z wrogiem ma swoje zasady, które uznaje cały swiat i szanuje.

Allah najlepiej wie i niech On obejmie cię opieką.
As-salamu aleykom wa rahamtu allah...

Jestem młodym niezamężnym mężczyzną. Czy stosowanie masturbacji jako sposobu na zaspokojenie popędu seksualnego jest dopuszczalne przez islam? Czy są hadisy które by poruszały te kwestie?

Drugim pytaniem jest: czy w tradycji Proroka (PzN) jest coś na temat dopuszczalnych metod antykoncepcji w celu kontrolowania rozrodu kobiety?

Dziękuję

.

W imię Allaha Miłosiernego Litościwego
Chwała Allahowi Panu światów i niech spływają na Posłańca Muhammada pokój i miłosierdzie.

Masturbacja jest zakazana w Koranie i Sunnie Posłańca Muhammada P. z N. W przypadku kiedy młodzież jest w takim wieku, to powinien wejść w związek małżeński, jeżeli z takiego lub z innego powodu nie może, to powinien pościć, bo to go ochroni. Należy również wypełnić swój czas dobrymi uczynkami i nie dać sztanowi szansy.

Antykoncepcja jest szerokiem tematem, który był omawiany przez uczonych. Istnieją sytuacje, w których dopuszcza się antykoncepcję, ktora nie jest szkodliwa dla zdrowia i dla społeczeństwa.

Allah najlepiej wie i niech On obejmie cię opieką.
As Salamu alejkum.
Pochodzę z katolickiej rodziny. Nie ukończyłam jeszcze liceum, więc mieszkam z rodzicami, którzy zakazują mi noszenia chusty. Oczywiście resztę ciała zakrywam, a hijab mam nadzieję założyć, gdy wyjadę na studia inshaAllah.
Czy popełniam grzech, odsłaniając włosy?

.

W imię Allaha Miłosiernego Litościwego
Chwała Allahowi Panu światów i niech spływają na Posłńca Muhammada pokój i miłosierdzie.

Niech Allah poprowadzi ciebie i twoja rodzine drogą prostą. Należy słuchać rodziców, albowiem posłuszeństwo wobec nich jest posłuszeństwem wobec Allaha za wyjatkiem nakazów i zakazów sprzecznych z zakazami i zakazami Allaha. W tym przypadku trzeba robic wszystko aby zyć zgodnie z nakazami Allaha, z rodzicami trzeba porozmawiać delikatnie, łagodnie dyskutować i powiedziec im, że ty chcesz się chronić i jeżeli trzeba, prosić zaufanego mediatora. Nie doprowadzaja sprawy do stopnia wojennego. Zawsze staraj się i miej czystą intencję i uwierz mi Allah przyniesie ci rozwiązanie z niespodziewanego miejsca.

Allah najlepiej wie i niech On obejmie cię opieką.
chciałam zapytać jaki jest ludzki dylemat w islamie , w jaki sposób można osiągnąć zbawienie.Dziękuję za informacje.
.

W imię Allaha Miłosiernego Litościwego
Chwała Allahowi Panu światów i niech spływają na Posłńca Muhammada pokój i miłosierdzie.

Pytanie jest nie precyzyjne. Człowiek jest rozliczany za wszystkie uczynki i jeżeli w rozliczeniu bedzie miał więcej dobrych uczynków niż złych, to Allah mu wybacza, jeżeli inaczej to jest karany z swoje grzechy a potem wchodzi do raju. Trudno jest człowiekowi określić jaki ma rachunek, niemniej jednak powinien korzystać każdą okazję do czynienia dobra i unikania zła.

Allah najlepiej wie i niech On obejmie cię opieką.
As salamu alaykum.
Krótkie i zwięzłe pytanie: Czy zwierzęta po śmierci idą do Raju? Koty, krowy, a także nieczyste psy i świnie?

.

Pytanie iście franciszkańskie. Wymaga się ode mnie odpowiedzi o przyszłe losy gatunków stworzeń innych od ludzi (ewolucja, teleologia, czy eschatologia?). Odpowiedź związana jest po części z problematyką etiologii. Aby opowiedzieć o przyszłych dziejach, trzeba zastanowić się nad początkami i nie tracić z pola widzenia tego, jak pojmowano sens religii islamu.

Geneza stworzenia wiąże się z problemem hierarchii. Przyjrzyjmy się temu przez werset Koranu. Człowiek nie był pierwszy. Niektórzy doszli do wniosku, z zasady kolejności czasowej, iż Człowiek zajmuje niższą pozycję. Poprzedzały go anioły i zwierzęta. Z racji tego, stworzenia bliższe genezie są lepsze, niewinne, doskonalsze i bliższe Bogu. Nie wiem, jak w tym ujęciu wygląda pozycja kobiety?! Byli ludzie, nie zawsze byli to muzułmanie, których to oburzyło.

Człowiek, pojawił się później, lecz jest lepszy, gdyż ewolucyjność stwarzania, niekoniecznie ta

biologiczna, stawia go o niebo wyżej. Człowiek wystrzelił na wyżyny za sprawą wyrazów tworzonych z

rdzenia "k-r-m" (patrz: Koran). Pewien lud z BW do tej pory nadaje sobie wyjątkowy status pośród ziemskiego istnienia symbolem winogrona (karam).
Gdzie miejsce dla stworzeń innych od ludzi, zwłaszcza dla zwierząt? Przypatrzmy się tutaj tym, u których zwierzęta wywoływały niekłamany zachwyt. Tacy ludzie tracili swój cenny czas na przyglądaniu się zwierzętom i badaniom nad nimi. Chyba z tego powodu, Arystoteles zamienił się w zoologa, i chociaż nie zamierzał dać delfinom prawa do życia w polis, był pełen podziwu dla ich cech. Dlaczego wykluczył te mądre ssaki z ludzkiego polis? Winna jest idea celowości. Delfin nie nadaje się do polis, gdyż żyje w innym celu. Po prostu, są instytucje zarezerwowane dla ludzi, z celowej konieczności. Miejsce delfina jest w wodzie.

W historii ludzkości zdażali się ludzie, chcący widzieć w przyrodzie ożywionej (w tym w zwierzątach) pierwiastki ludzkie, lub na odwrót (antropomorfizm i metamorfoza). To oznacza, że przyroda jest częścią nas, a my częścią niej. Człowiek, myślący w ten sposób, stawia się w przyrodzie, a nie poza nią. A więc, nasze losy są związane z losami przyrody, współistniejemy. I tak, jak troszczymy się o swój los, tak troszczymy się o los przyrody. Przyroda jest nam potrzebna, gdyż jest nam najbliższa, nie możemy się z nią rozstać. Jest to nasza rodzina. Lecz każdy wie, iż na horyzoncie zdarzeń majaczy już rozłąka. Eschatologia jest w gruncie rzeczy paradoksalna, gdyż równocześnie uczy, iż życie nie ma kresu, i że kres życia jest nieunikniony. Zastanawiam się, kiedyś umierali wielcy ludzie, a za wyprawiano w drugi świat ich zwierzęta, kobiety i dzieci. Dlaczego, gdy umierało ich zwierzę, kobieta lub dziecko, oni nie pakowali się za nimi na "drugi brzeg"?!

Cóż, Koran różnicuje życie. Jest życie doczesne i życie wieczne. Główny nurt teologii i eschatologii muzułmańskiej widzi w Człowieku tak wyjątkową istotę, dla której rezerwuje przekroczenie "międzyżycia" (bar-zach) i ostateczną transformację do życia "pełną gębą" (hajwan). Co ważne, w kontekście pytania, jest to transformacja w czystość (patrz: Koran i hadisy). Zbawienie w religii muzułmańskiej, jest wezwaniem skierowanym do ludzi oraz do gatunku zwanego "dżinny".

-Religia nie dba o zbawienie przyrody! - lamentują ekolodzy. Średniowieczni wegetarianie dorzucili jeszcze 5 gr: oskarżenie pod adresem ludzkich żołądków będących piekłem dla zwierząt i przyrody ożywionej (anonimowy traktat w języku arabskim: "Lament nad zwierzętami"). Czy zwierzęta potrafią odczytać i zrozumieć misję i sens religii? Co by było, gdyby przyroda miała mesjasza zbawienia takiego, jak Klaatu!? Czy do raju zwierzętom nie pisane trafić? Z głównego nurtu zawsze się ktoś musi wyłamywać. Bardzo wcześnie znalazł się egzegeta próbujący otworzyć bramy raju dla zwierząt. Na wiele wieków przed Franciszkiem. Uściślę, dla niektórych zwierząt. Dla dziesięciu: mrówka, wielbłąd... Zastanawiające jest, jakim wytrychem tego dokonał, albo na jakiej zasadzie? Egzegeta twierdzi, że trafią do raju za sprawą tego, z kim związane było ich życie, na zasadzie styczności ze zbawionymi.

W Koranie i Sunnie mamy obrazy Rajowników posilających się mięsiwem ptasim. Konsumujących wątrobę [rybią?], zajadających ligawę. Same mięso. A gdzie zwierzęta? Być może owieczka lub wielbłąd. Arabowie chcieli mieć pewność, co zobaczą w raju, więc postawili pytanie wprost: "Czy w raju są wielbłądy?". Niestety prorok, jak to prorok, nie lubił tak przyziemnych pytań: "Jeśli Bóg wprowadzi cię do raju, będzie w nim dla ciebie to, co dusza twa zapragnie i czym delektują się twoje oczy" (At-Tirmizi). Prorok ostrzegał, że wieczność ma inny wymiar, w związku z tym ludzkie zmysły wzroku i słuchu oraz umysł nie są w stanie adekwatnie skonceptualizować informacji o tym wymiarze. Każdy tworzy sobie jakieś wyobrażenie. Ale dopiero po dostaniu się do tego innego wymiaru odkryje jego specyfikę, wręcz niepowtarzalność. Może zwierzęta przekroczą doczesność, ale czy na zasadzie zbawienia religijnego? W to wątpię. Koran mówiąc o zbawieniu indywidualnym od piekła wymaga egoizmu, zadbania o siebie i o bliskich krewnych (patrz: Koran).

Przyznam, że od dawna obserwuję zmiany w świadomości, coraz częściej nakładające odpowiedzialność na ludzi religijnych w zbawianiu przyrody (ochrona przyrody). Odpowiedzialność jak najbardziej godna pochwał. Dyskusja oraz praca nad takim zbawieniem, może być jak najbardziej płodna. Co stanie się z człowiekiem, który zgotował zwierzęciu piekło (zamknął i zagłodził)?! Odpowiedź daje nam Sunna: brak zbawienia dla człowieka.

P.S.: Żarliwy salaficki ekolog wegetarianin sięgając po znaną od tysiącleci metodę aktualizacji tekstu, z pewnością odczytałby po swojej myśli hadis: "al-maru ma man ahabb"... Tylko, że będzie to interpretacja nie uwzględniająca specyfiki gramatyki arabskiej.
Czy muzulmanka musi zakrywac stopy? Prosze o podanie dowodow,z gory dziekuje.
jazaak Allahu kheir.

.

Jedna ze szkół prawa islamskiego mówi, że muzułmanka musi zakrywać stopy, a inna mówi że nie musi.
Dowodem na to, ze nie ma potrzeby zakrywania stop jest powiedzenie żony Proroka (as) Aiszy (raa), ktora rzekła iż kobieta musi zakrywać całe ciało oprócz dłoni, twarzy i stóp.
Mam pytanie dotyczace ubioru kobiety, czy dozwolone jest nam ubierac sie na bialo?
.

Nie znam hadisu, wersetu ani historii, na podstawie której ktora mozna twierdzić, że kobieta nie może chodzić ubrana na biało. Ubiór kobiet musi być zgodny z cechami islamskiego ubioru tj:

1- nie moze byc przezroczysty
2- okrywać cale ciało kobiey
3 - skromny
4 - nie naśladować ubioru konkretnej nie-muzulmanskiej osoby/postaci
Assalamu Alajkum, mam pytanie do imama:
Kazdy z prorokow jes rowny,nie mozemy podnosic ranga jednego nad drogim. Jednak kiedy wspominamy proroka Mohameda mowimy salla Allahu alajhi wa sallam, a przy innych wypowiadamy alajhi as-salam, jak rozumiec ta roznice?

barak Allahu fiki

.

Wa Alaykom Assalam

Prorocy dla nas są równi i my, jako ludzie, powinniśmy traktować ich równo. Jednak dla Allaha prorocy równi nie są; niektórzy są lepsi niż inni, np. najlepsi prorocy są określani w Koranie mianem ”Olu Al-Azm” - Sura 46 werset 35:

[Bądź więc cierpliwy, tak jak byli cierpliwi „Olu Al-Azm” (posłańcy, którzy odznaczali się zdecydowaniem)].

W Koranie czytamy jeszcze, ze Allah wybrał niektórych proroków - Sura 2 werset 253:

[Oto tacy są posłańcy! Wywyższyliśmy jednych z nich ponad drugich. Wśród nich są tacy, z którymi mówił Bóg; i wywyższył jednych z nich w hierarchii. I daliśmy Jezusowi, synowi Marii, jasne dowody, i umocniliśmy Go przez Ducha świętego. I gdyby zechciał Bóg, to nie zwalczaliby się ci, którzy przyszli do nich, kiedy już otrzymali jasne dowody. Lecz oni się poróżnili. Wśród nich byli tacy, którzy uwierzyli, i wśród. nich byli tacy, którzy nie uwierzyli. A gdyby zechciał Bóg, to oni nie walczyliby ze sobą. Lecz Bóg czyni to, co chce].

Wspominając Proroka Mohammeda mówimy „sal Allahu alejhi ła assalam - niech pozdrowienie Allaha i modlitwa bedą z nim”, a wspominając innych proroków mówimy „alejhi salam - niech pozdrowienie Allaha będzie z nim”, dlatego, że, przypadku Proroka Mohammeda (saaw) dodajemy modlitwę zgodnie z nakazem Allaha w surze 33 werset 56:

[Zaprawdę, Bóg jest świadkiem każdej rzeczy! Zaprawdę, Bóg i Jego aniołowie błogosławią Proroka! O wy, którzy wierzycie! Módlcie się za niego i pozdrawiajcie pozdrowieniem pokoju!].

Warto jeszcze dodać, że jeżeli w ten sposób (saaw) wspominamy innych proroków a Proroka Mohammeda słowami „alejhi salam” to żaden grzech.

Salam Alaykom
salam alaykum wa rahmatullahi wa barakatuh

Czy w czasie gusl cale wlosy maja zostac zmoczone czy tylko skora glowy z tym co do niej przylega? (pytanie moze sie wydac dziwne, ale wiele siotr ma dlugie i bardzo geste wlosy dlatego poprawne wykonanie ghusl jest utrudnione jezeli cale wlosy maja byc zmoczone)

jazakAllahu khair,salam alaykum
Fatima

Assalamu alejkum!

Wykonując gusl kobieta ma obowiązek zmoczyć włosy tak aby woda dotarła również do skóry głowy czyli może nabrać wodę w dłonie i polać nią włosy a następnie drugi raz nabrać w dłonie wodę i wetrzeć ją w skórę głowy.
salam alaikum
Dlaczego za kazdym razem kiedy muzulmanie wypowiadaja imie Proroka Mohameta jak i Ci, ktorzy je slysza, powinni tez powiedziec "pokoj z nim"?

.

Ła alajkum assalam ła rahmatu Allahi ła brakatuh, bismillahi ar-rahmani ar-rahim

Dosłowne tłumaczenie słów, które wypowiadamy po mowieniu imienia proroka (salla Allahu alayhi wa sallam) to "niech modlitwa i pozdrowienia Allaha bedą z Prorokiem". Dlatego w niektorych ksiazkach tlumaczonych na język polski występuje skrót (SAWS).

Słowa te wypowiadamy ponieważ:

1 - Allah (subhanaho ła taala) nam to kazał w Surze al-Ahzab (Frakcje) werset 56: {Zaprawdę, Bóg i Jego aniołowie błogosławią Proroka! O wy, którzy wierzycie! Módlcie się za niego i pozdrawiajcie pozdrowieniem pokoju!}

2 - Prorok (SAWS) nam o to prosił, na podstawie hadisu (relacjonował al Nasai i aL Tirmidi) wiemy, że Prorok (SAAW) powiedział: "Skąpy jest ten, przy którym zostało wypowiedziane moje imie (Mohammed) i nie powie (SAWS).."

3 - Ibn Kathir tłumacząc ww werset wyjaśnił, że chodzi o wyjasnienie pozycji i stanowisko Proroka (SAWS) u Allaha (SWT), a jezeli Allah tak u Siebie chwali Proroka (SAWS) przez modlitwe dla niego, to my tym bardziej powinnismy to robić. Jest to dobry uczynek, ponadto wiemy, że Prorok (SAWS) powiedział (relacjonował Muslim): "Za tego, kto modli się na mnie (mówiąc: salla Allahu alayhi wa sallam) Allah pomodli sie dziedięc modlitw za każdą modlitwę". W innym hadisie Prorok (SAWS) powiedział: "Tego, ktory modli sie na mnie 10 razy każdego ranka lub kazdego wieczora, dosiędnie moje orędownictwo w dniu Sądu Ostatecznego". (Muslim)

4 - najlepszą formą modlitwy za Proroka (SAWS) jest mówienie "salla Allahu alayhi wa sallam". Forma skrócona to "alejhi assalam" - pokój z nim, ale prawidłowo muzułmani słysząc imię Proroka (SAAW) powinien wypowiedzieć pełną formułę.
Proszę odpowiedzieć mi na pytanie ?
kobieta muzumanka może być w makijazu i czy może malować paznokcje lecz nie wyzywająco delikatnie.
Ja myśle ze tak bo świat postępowy za czasówProtoka Mohametaniech Bóg będzie z nim nie było tyle wynalasków tylko henna i dlatego tylko to kobiety znały obecnie jest tak wiele lakierów do paznokcji które odychają makyjaż wodoodporny. Myśle że można ale rosądnie.
Proszę bracie odpowiedz mi na te pytanie.
Mieszkam w miejscowości co muzumanów nie ma a mam dorastającą córkę buntowniczkie.
Aiszha

.

Bismilahi ar-rahmani ar-rahim

Makijaż i lakier na paznokciach są dozwolone, pod warunkiem, że każdorazowo przed wykonaniem wudu przed modlitwa, zostaną one usunięte, tak, alby woda mogła dotrzeć bezpośrednio do wszystkich wymaganych części ciała. Dlatego henna, jako środek koloryzujący nie pozostawiający powłoki (którą trzeba by było potem usunąć) na paznokciach i włosach jest najbardziej wskazany. Jeśli są inne specyfiki o podobnym działaniu ich stosowanie jest dozwolone.

Jeśli córka chce nosić makijaż i lakier na paznokciach może to robić pod ww warunkiem, wyjątkiem jest okres miesiączki. Najlepiej jednak by było, gdyby muzułmanka nie upiększała się przed mężczyznami nie będącymi jej mahram (członkami jej rodziny).
salam aleykum wa rahmatullah wa barakatuhu.
chcialabym wiedzec czy kobieta nie splatajaca wlosow w warkocz , zeby oczyscic sie ze stanu janaba musi zmoczyc cala glowe woda , czy wystarczy tak jak w przypadku kobiety splatajacej wlosy trzy garscie wody.
jazakAllah za odpowiedz

.

Salam
Niewazne czy kobieta ma splecione wlosy czy nie podczas gusl woda musi dotrzec do skory jej glowy tak wiec wystarcza trzy garscie wody.