Rodzina (7)

Czy mając męża w wierze katolickiej ( mimo rozowdu w świetle prawa) mogę wziąć ślub w świetle islamu?
.

bismillahi ar-rahmani ar-raheem

Tak. Muzułmanka może być żoną tylko muzułmanina. Jeżeli jednak jej mąż również przyjmie islam, małżeństwo może być ważne ważne, jeżeli taka jest wola obojga.

Koran 60:10 Jeśli uznacie je (kobiety, zaświadczające islam) za wierzące, to nie odsyłajcie ich do niewiernych, one nie są im już dozwolone, ani oni nie są dozwoleni dla nich.

Allah wie najlepiej.
Salam aleikum.chciałabym się dowiedzieć co trzeba zrobić i jakie dokumenty trzeba przedstawić,aby móc wziąć ślub w meczecie.jestem polką od niedawna muzulmanką mój narzeczony jest Marokańczykiem .proszę o szybką odpowiedz
.Salam

.

bismillahi ar-rahmani ar-rahiim

Wa alejkum salam wa rahamtullah

Będzie potrzebny akt ślubu cywilnego i dowody obojga małżonków. W celu ustaleń szczegułowych należy kontaktować sięz imamami w centrach islamskich.

Oby Allah prowadził was drogą prostą
Assalamu aleykum
Mam pytanie dotyczace mojej rodziny. ja sama przeszlam na islam. czesto bywam u rodzicow. Czy islam pozwala na to zebym jadla z ich naczyn(ale moje potrawy), jesli wiem, ze kiedys byla na nich spozywana wieprzowina? Co jest jesli moja mama upiekla np.ciasto i nie uzywal zadnych skladnikow zakazanych w islamie, ale moze ciasto bylo wyrabiane w misce, w ktorej kiedys byla wieprzowina - czy to ciasto jest dla mnie zakazane?
DZIEKUJE

.

bismillahi ar-rahmani ar-raheem

Nie ma nic złego w korzystaniu z naczyń, które miały kontakt z wieprzowiną, jeżeli zostały umyte.

Oby Allah prowadziłcie droga prostą.
Witam,
Ja i mój narzeczony pragniemy się pobrać w jego rodzinnym kraju - Iranie. Czy muszę przejść na islam abym otrzymała owy ślub w tym konkretnym państwie? Czy po powrocie do Polski będę musiała brać ślub cywilny abym była legalnie jego żoną?

.

bismillahi ar-rahmani ar-raheem

1 - jeżeli jest Pani chrześcijanką lub żydówką przyjęcie islamu, w celu wzięcia ślubu nie jest potrzebne:

[Dozwolone są wam jako żony] kobiety cnotliwe spośród wierzących, i kobiety cnotliwe spośród tych, którym została dana Księga przed wami, jeśli daliście im należny posag jako ludzie uczciwi, nie będąc rozpustni, i nie biorąc ich sobie jako nałożnice... [Koran 5:5]

2 - jeżeli ślub będzie oficjalny, zarejestrowany w urzędzie w kraju zamieszkania męża, należy go w Polsce zalegalizować na podstawie otrzymanych dokumentów.
As salamo alaykom

Jestem muzulmanka konwertytka, moja mama jest chrzescijanka. Moje pytanie zwiazane jest z finansami.
Moja mama ma powazne problemy finansowe a zbliza sie dla mnie czas placenia zakat od oszczednosci (2.5% od wartosci/kwoty pieniazkow na koncie ktore ukonczyly rok).
Czy mozna taki zakat zaplcic mamie ?(bez jej wiedzy) czy jednak trzeba te pieniazki przekazac do wspolnoty muzulmanskiej.

(mamie pomagam finansowo tak czy inaczej)

maasalama

.

bismillahi ar-rahmani ar-raheem

Zakat przeznaczony jest dla muzułmanów lub osób, których serce skłania się do islamu:

Jałmużny są tylko dla ubogich i biedaków, i tych, którzy przy nich pracują, i dla tych, których serca mogą zostać pozyskane, i na wykup niewolników, i dla dłużników, i dla drogi Boga, i dla podróżnego. To jest obowiązek nałożony przez Allaha! Allah jest wszechwiedzący, mądry! [Koran 9:60]

Proszę też pamiętać, że zakat jest obowiązkiem posiadacza oszczedności powyżej wartości 87.5g czystego złota.

Jednak (poza przekazywaniem jałmużny obowiązkowej) ma siostra obowiązek wspierać ją ze względów krwi.

oby Allah prowadził cie drogą prostą.
Czy możliwe jest w Polsce wzięcie muzułmańskiego ślubu bez wcześniejszego ślubu cywilnego? Czy ustawy dopuszczają taki ślub, podobnie jak u katolików?
.

bismillahi ar-rahmani ar-rahim

Polskie prawo nie reguluje żadnych innych ślubów wyznaniowych poza katolickimi (tzw. ślub konkordatowy). Ślubu islamskiego udzialają imamowie meczetów po dostarczeniu aktu ślubu cywilnego i w tej sprawie należy się kontaktować z centrami islamskimi www.islam.info.pl
Jakie ma żona prawa do majątku i do jakich kolwiek decyzji jeżeli chodzi o finance. Jak da na dom pierwszą wpłate 35% (wartosci domu) ze swoich pieniędzy dołoży się na mieszkanie w Egipcie następne 35% (wartości), i da na drugie mieszkanie pół pieniędzy?
.

bismillahi ar-rahmani ar-rahim

W świetle islamu dorosła kobieta ma prawo do swojego majątku i nikt nie ma możliwości dysponowania jej własnością. W prawie islamkim nie istnieje taki twór jak "majątek wspólny" małżonków. Z tego zwględu jeżeli kobieta zainwestuje posiadane przez siebie pieniądze w dom jest właścicielką części równoważnej procentowej wielkośći wkładu (jeżeli wartość inwestycji wzrośnie, wzrasta również wartość udziału) . Ani mąż, ani nikt inny nie ma prawa jej odbierać własności - jest to grzech cieżki:

Temu, kto bezprawnie zajmie choćby piędź ziemi, na szyj zawiśnie siedmiokrotnie większa (od tego kawałka ziemi) obroża w Dniu Sądu Ostatecznego [Muslim i Bukhari]
Allah odracza ukaranie ciemiężcy, ale kiedy nadejdzie, nie pozwoli mu od niej uciec [Muslim i Bukhari]

Kwestią osobną jest możliwość egzekucji należnych praw za granica, niewpisanie do dokumentów współwłaściciela inwestycji w celu uniknięcia podatku itp. Obowiązkiem muzułmanów jest sporządzanie rzeczywistych umów przy świadkach w celu unieknięcia niesprawiedliwości w razie sporów.

Oby Allah prowadził was drogą prostą.
Mój mąż zmusza mnie do podjęcia pracy, i grozi mi że jak nie pójdę do pracy to się zemną rozwiedzie. Ponieważ on sam nie będzie utrzymywaŁ rodziny, a ja mam 2 córki które mają 18 i 19 ( z poprzedniego maŁożeństwa). Za moje pieniądze wpłaciliśmy na dom 1/3% wartości domu i kupiliśmy dom. Tak samo dołożyłam się do mieszkania, dałam 1/3% na mieszkanie w Egipcie. Przez 3 lata pracowałam rok temu stracilłam pracę i trzy miesiące temu dostałam prace i teraz ją straciłam też. On twierdzi że przezemnie się nie dorobimy niczego. Proszę czy on rzeczywiście może się ze mną rozwieść ze względu że ja nie pracyję? I czy on może mnie zmusić do czegoś co ja za bardzo nie chcę robić, ponieważ ja wiem że nie dostanę pracy gdzie kolwiek (bo już próbowałam i nikt nie chce mnie przyjąć z hijab). W ostatniej musiałam sciągnąć i też mnie poczasie zwolnili jak się dowiedzieli że mam męża Egipcjanina. Doradź mi co ja mam robić.
.

Chwała Allahowi Panu światów, pokój i miłosierdzie Jego prorokowi Muhammadowi.

Należy tu podkreślić, że mąż ma obowiązek utrzymać rodzinę tak, aby nie miała żadnych potrzeb. Zarówno kobieta jak i ich dzieci muszą mieć wszystkie potrzeby spełnione. Żona nie ma żadnego obowiązku zarabiać na rodzinę i tym samym mąż nie ma prawa zmuszać żony do pracy. Jeżeli będzie chciała sama pracować, to wszystko, co zarobi jest jej własnością, a mąż nie ma do
tego żadnych praw, chyba, że sama żona coś mu odstąpi.

Obowiązkiem męża jest szukanie pracy i utrzymanie rodziny. Żona i tak wykonuje przy dzieciach najszlachetniejszą pracę.

Kwestia rozstania należy do obu małżonków każdy z nich ma prawo do tego, ale nie należy tego czynić pochopnie i w tej sprawie proponuję skontaktować się z najbliższym Centrum i porozmawiać z Imamem.

Niech Allah chroni ciebie i twoja rodzinę.
Witam.

Obiło mi sie o uszy, że w islamie pierwsza żona ma "zwierzchnictwo" na pozostałymi, prawda to? Zaintrygowało mnie i chciałbym się dowiedzieć na czym to tak dokładnie polega.

Pozdrawiam

.

bismillahi ar-rahmani ar-raheem

Nie jest to prawda. Wg islamu wszystkie ewentualne żony nają taką samą pozycję, poziom utrzymania, prawa i obowiązki małżeńskie.

Żeńcie się zatem z kobietami, które są dla was przyjemne - z dwoma, trzema lub czterema. Lecz jeśli się obawiacie, że nie będziecie sprawiedliwi, to żeńcie się tylko z jedną albo z tymi, którymi zawładnęły wasze prawice. To jest dla was odpowiedniejsze, abyście nie postępowali niesprawiedliwie. [Koran 4:3]
Salam alaikum

Mam pytanie, otoz ktos powiedzial mi, ze Prorok Mohamet (pzn) powiedzial, iz gdyby mogl to nakazalby kobiecie aby sluzyla mezczyznie. Chodzi o hadis, w ktorym Prorok Mohamet (pzn) powiedzial, ze nakazalby kobiecie aby poklonila sie przed mezczyzna, ale muzulmanie nie klaniaja sie nikomu jak tylko Bogu.

Bardzo prosze o wyjasnienie tego hadisu; wydaje mi sie, ze ten poklon to z szacunku a nie "sluzbie" do mezczyzny i bylby to szirzreszta. Iblis mial sie poklonic przed Adamem ze wzgledu na szacunek a nie sluzenie mu...

dziekuje

.

W imię Allaha Miłosiernego Litościwego
Chwała Allahowi Panu światów, pokój i miłosierdzie Jego prorokowi Mohammedowi.

Hadis brzmi w oryginale:

Jeśli miałbym kazać komuś wyciągnąć się w pokłonie na ziemi (sudżud) przed innym, kazałbym żonie pokłonić się przed mężem”. [At-Tirmidhi]

Wyrażenie "jeśli miałbym" - czas przyszły, tryb przypuszczający - oznacza, że Prorok (saaw) nie nakazał kobiecie kłaniać się przed mężem, ale zasugerował postawę (pełną szacunku) głęboko wierzącej muzułmanki wobec męża - wierzącego i praktykującego, wypełniającego obowiązki względem Allah (swt) i żony.

Oby Allah prowadził Cię drogą prostą
Co jesli dziecko zostało ochrzczone w mieszanym małżeństwie? I jak wygląda sytuacja dziecka po tym jak np. wieku 18 lat decyduje się na zmianę wyznania po mimo tego iż jest ochrzczone.
.

W imię Allaha Miłosiernego Litościwego
Chwała Allahowi Panu światów, pokój i miłosierdzie Jego prorokowi Muhammadowi.

Jeżeli jakiś akt miał już miejsce nie można go cofnąć. Grzech ponosi osoba, która nie dopilnowała, aby chrzest nie miał miejsca.

Po fakcie można usunąć dane z ksiąg parafialnych, nie dopuścić do kolejnych sakramentów, wychowywać dziecko w islamie oraz robić wszystko aby dziecko praktykowało islam nie czekając na 18 czy 20 rż.

Po osiągnięciu dorosłości będzie tylko kontynuował te drogę i będzie muzułmaninem. Nie musi w żaden sposób oficjalnie przyjmować islamu, chyba że poczuje taką potrzebę.
Salam alikum. Chciałabym dowiedzieć się o sprawy finansowe i prawa zony w islamie. Mieszkam z mężem i 4 dzieci w Anglii. Nie pracuje, ponieważ zajmuje się dziecmi. Mam problem, moj mąż i ja dostajemy zasiłek rodzinny i zasiłek na dzieci. Od paru miesięcy mój mąż zabiera mi mój zasiłek i zasiłek na dzieci twierdząc ze zasiłek jest na jego nazwisko, ale tez pobiera na mnie i na dzieci. Czy mam prawo do tego żeby mi oddal pieniądze, które są na mnie i na dzieci? Mąż daje mi na jedzenie pieniądze. Bardzo proszę o pomoc, czy mam do tych pieniędzy prawo? Dziekuję
.

W imię Allaha Miłosiernego Litościwego
Chwała Allahowi Panu światów, pokój i miłosierdzie Jego prorokowi
Mohammedowi.

Prawo do tych środków finansowych określa prawo kraju, w którym jesteście, natomiast jeżeli chodzi o Prawo Islamu, należy tu podkreślić, że mąż ma obowiązek utrzymać rodzinę tak, aby nie miała żadnych potrzeb. Zarówno kobieta jak i dzieci muszą mieć wszystkie potrzeby spełnione, więc jeżeli te środki, które otrzymujecie nie wystarczą, to obowiązkiem męża jest szukanie pracy i uzupełnienie braków.

Fakt, że pieniadze przychodzą na jego nazwisko nie ma żadnego znaczenia. Żona nie ma żadnego obowiązku, aby iść do pracy, jej
praca przy dzieciach jest najszlachetniejszą pracą. W ogóle nie
przystoi mężczyźnie, aby zabierał te środki, w koncu to jest jego rodzina!
Ja jestem muzułmaninem, moja żona jest bardzo wierzącą i praktykującą katoliczka i mamy 6-letnego syna, który jest ministrantem i z moja zona modli się po katolicku, ale i ze mną
Czyta salat i ja nauczyłem go czytać kilko sura z Quranu na pamięć.
Czyli można powiedzieć ze on jest jednocześnie muzułmaninem i katolikiem!! Juz niedługo idzie przyjąć pierwszą komunie. Żona robi swoje a ja swoje i w tym wszystkim nie przeszkadzamy sobie i nie robimy nic na sile.
Moje pytanie: Kim będzie mój syn i co ja mam robić?

.

W imię Allaha Miłosiernego Litościwego
Chwała Allahowi Panu światów, pokój i miłosierdzie Jego prorokowi Mohammedowi.

Należy zadać inne pytanie: kim jest twoje dziecko. Otóż twoim obowiązkiem jest wychowanie dziecka w wierze muzułmańskiej, jakiekolwiek inne wychowanie dziecka jest dla ciebie grzechem, jeżeli to dziecko robi, lub będzie robiło, coś nie zgodnego z zasadami twojej wiary będzie to przeciwko tobie. W chwili obecnej masz jeszcze szansę wszystko naprawić, więc zrób to, zanim będzie za późno.
Chciałabym zapytać o relacje męża i żony w czasie ramadanu. co jest dozwolone, a co nie. Dziękuję!
.

W imię Allaha Miłosiernego Litościwego
Chwała Allahowi Panu światów, pokój i miłosierdzie Jego prorokowi Mohammedowi.

Odpowiedz na to i inne pytania zwiazane z ramadanem znaduje się w najnowszym numerze Al Hikma http://www.islam.org.pl/ftp/AlHikmahRam.pdf

oraz w arhiwalnym numerze z 2005 roku http://www.islam.org.pl/nasze-publikacje/al-hikma?read=147

Allah najlepiej wie i niech otoczy cię opieką.
mam powazny problem (poslubilam muzulmanina 8 miesiecy temu, szanuje jego religie, moje dzieci beda wychowane w wierze islamu, spodziewam sie dziecka) moj maz poslubiajac mnie uzgodnil wszystko co wazne w tej religii (ja zreszta duzo czytam publikacji na temat islamu) On jest czlowiekiem gleboko wierzacym i religijnym co zreszta czyni go bardzo dobrym czlowiekiem... Wracajac do powaznego problemu to wiedzial, ze moze poslubic niemuzulmanke (mielismy tradycjny slub w Gambii) ale wlasnei dzisiejszej nocy doczytal sie ze muzulmanin nie moze poslubic niewierzaca
W imię Allaha Miłosiernego Litościwego
Chwała Allahowi Panu światów i niech spływają na Posłańca Muhammada pokój i miłosierdzie.

Proszę Allaha aby was poprowadził prostą drogą. Jeżeli pochodzisz z rodziny katolickiej, to znaczy, że należesz do tej religii a więc wasz zwiazek jest bez zarzutu. Jeżeli takie sa założenia, to nie ma co szukac dziury w całym. Jeżeli czujesz w sercu, że chcesz i mozesz przyjąć islam, uczyń to nie czekając, bo to będzie rozwiazaniem wszelkich problemów i wątpliwości.

Allah najlepiej wie i niech On obejmie cię opieką.
salam
Do jakiego stopnia musi byc posluszna muzulmanka, zona muzulmanina? Mam na mysli zwykle zycie codzienne jak jaki film beda ogladac itd..
Czy niemuzulmanska zona musi byc posluszna swojemu mezowi- muzulmaninowi? Czy obowiazuja te same zasady w takim zwiazku jak w zwiazku muzulmanki i muzulmanina?
dziekuje

Assalamu alejkum!

Zarówno muzułmanka jak i niemuzułmanka, żona muzułmanina powinna być posłuszna swojemu mężowi, jeśli żąda on od żony tego co dobre i nakazane przez islam. Jeśli mąż żąda złych i niemoralnych rzeczy, to oczywiście ma ona święty obowiązek sprzeciwić się mu. Prorok (as) powiedział, że ludzie mają być posłuszni innym tylko w tym co dobre".

Żona powinna posłuchać męża jesli zwraca jej uwagę że robi lub mówi coś niedobrego i na odwrót.
Assalamu Alajkum mam pytanie, jaka jest roznica miedzy sufizmem a szyizmem?,czy nazywamy ich muzulmanami?

kobieta ktora postepuje zagonie z sunna Proroka SAW,inszaAllah,
a ktora poslubila czlowieka ktory okazuje sie byc szyita albo sufista,
(i rozeznala to nie od razu np, po roku malzenstwa). Czy moze z tego powodu prosic o rozwod? albo czy ma prawo do wspolnego zycia z nim?
Urodzila syna w tym zwiazku a z poprzedniego malzenstwa ma kilka dzieci ktore sa przy niej. Jak w takim wypadku wychowywac dzieci?

inszaALLAH prosze was o pomoc w tym


PS.MEZDZYZNA TEN WZNOSI DUA DO SZEJKOW

.

Ła alajkum assalam ła rahmatu Allahi ła brakatuh,

Sufici i Szyici są niewątpliwie muzułamanami.
Sufizm to odłam Islamu który zajmuje się głównie duszą, ludzie należący do tego odłamu są bardzo uduchowieni, maja bardzo czyste dusze. W literaturze mowi sie o nich wiele rzeczy, które niekoniecznie są prawdą, najlepszy przykład obecności tych braci jest Turcja, gdzie jest duzo Sufich, a ich praktyka nie różni się wiele od praktyki Ahl Assunna. W Sufizmie jest kilka odłamów w zależności od szeiha, i nazywają to Tariką.

Szyizm to też dłam Islamu, który tak naprawdę pojawił się na początku jako odłam polityczny, a z uplywem czasu zmienił sie powoli w dłam religijny. W Szyizmie tez jest kilka odłamów, ale najbardziej tez rozpowszechniony odłam jest Al Etna Aszrejja, główny odłam W Iranie i Iraku.

Najwazniejszy dla siostry tak naprawde teraz czy mąż przeklina towarzyszów proroka SAWS. myslac ze oni zabilil Aliego i Al Husseina? Jezeli tak postępuje trzeba mu wytłumaczyc, żeby tego nie zrobil, najlepiej zeby zrobił to któryś z imamów.

Jezeli chodzi o dalsza część pytania - dlaczego takie sprawy nie zostały omówione na poczatku? W kazdym razie, na podstawie posiadanych informacji nie mogę uznać, aby istniał powód do rozwodu, ponieważ rodzina w Islamie jest najwazniejsza. Aby udzielić bardziej konkretnej odpowiedzi musiałbym posłuchać opinii dwóch.

Jazakom Allah cher.