Modlitwa (3)

Jestem bardzo początkującą muzłumanką, uczę się modlitwy i muszę zadać pytanie laika, choć trochę mi wstyd - w którą stronę jest Mekka?
dziękuję z góry za odpowiedź

.

bismillahi ar-ramani ar-raheem

Salam alejkum wa rahmatullah,

Mekka ma współrzędne geograficzne 21° 25' N, 39° 49' E i w każdym punkcie globu jest to inny kierunek. W wyznaczeniu kierunku modlitwy i czasu modlitw przydatna jest strona http://www.islamicfinder.org/prayerDetail.php?city=Warsaw&state=67&country=poland&lang=&home=2011-2-21

Warto jednak pamiętać, że chociaż zwracamy się w modlitwie w stronę Kaaby, delikatne odchylenie kierunku nie jest błędem.

Allah wie najlepiej
Salam alejkum.
Mam pytanie odnosnie modlitwy czy mozna ja przerwac i do niej powrocic i dalej kontynuowac? Mam male dziecko i zdarza sie ze zaczyna plakac kiedy sie modle.

.

Wa alejkum salam wa rahmatullah wa barakatuh

Modlitwe mozna przerwac i później powtórzyć ją w sytuacji zagrożenia zdrowia lub zycia.

Jeżeli dziecko jest w miejscu w którym nie stanie mu się żadna krzywda (kojec, lóżeczko) i widzi matkę (nie czuje się porzucone) płacz nie jest powodem do przerwania modlitwy. Można się modlić z dzieckiem na rękach. Jeżeli dziecko płacze modlitwę można przyśpieszyć (recytować szybko i krótkie fragmenty Koranu), ale nie przerywać.

Oby Allah prowadził Cię drogą prostą
As salamu Alikum wa Rahmatullah wa Barakatu.
czy mozna sie modlic ( robic Du´a ) za zyjacych rodzicow ktorzy sa katolikami zeby Allah im odpuscil grzechy(zeby ich uchronil od piekla)?lub czy mozna sie modlic za zmarlych katolikow?bo Prorok(saaw)nie modlil sie za swoja matke i wuja?
As Salamu alikum wa Rahmatullah wa Barakatu.
Ameni

.

bismilahi ar-rahmani ar-rahiim

Można i trzeba wznosić dua w intencji żyjących rodziców i innych bliskich, aby Allah otworzył ich serca na islam. Jedak po śmierci, nie wolno prosić Allaha o przebaczenie ich grzechów, ponieważ zmarli jako niewierni, a jedynego grzechu, jakiego Allah nie wybaczy, to dodawanie mu towarzyszy.

oby Allah prowadził cię rogą prostą
Czy ablucję (wudu) unieważnia spojrzenie na nagą kobietę? Nie w intencjach seksualnych, ale przypadkiem np zobaczyć nieubraną żonę w łazience? I czy ablucję żony unieważni jeśli mąż ją zobaczy nieubraną?
.

bismillah ar-rahmani ar-rahim

Ablucji nie unieważnia ani oglądanie żony, ani jej dotykanie, całowanie czy przytulanie (wyjątek - okolice intymne). Zobaczenie kogokolwiek nie unieważnia jego ablucji.

oby Allah prowadził cie drogą prostą.
Assalamu alakom wrahmatallah wbarakatoh,

W książce z fatwami dla kobiet autorstwa imama Ibn Taymyah przeczytałam, iż kobieta chodząc po domu nie musi nosić luźnego stroju, nawet jeśli chodzi o modlitwę (!!) (która też obdywa się w domu). Wiem, że ów imam cieszy się popularnością, ale czy ta opinia jest poprawna? Proszę o pomoc.

.

bismillahi ar-rahmani ar-rahim

Prorok powiedział: „Allah nie przyjmie innej modlitwy od miesiączkującej kobiety, poza modlitwą w okryciu (khimar)” przekazał Ahmad, Abu Dawud, Ibn Maajah i al-Tirmidhi

co oznacza, ze ciało musi być okryte tylko w czasie modlitwy.

Jeśli chodzi o pobyt w domu, kiedy nie ma świadków, lub są tylko najbliżsi członkowie rodziny kobieta nie ma żadnych ograniczeń, jesli chodzi o strój, poza miejscami intymnymi (co najmniej obszar od pępka do kolan), które może oglądać jedynie mąż.

Opini imama Ibn Taymya nie mam możliwości skomentować, ponieważ nie posiadam znajomości calej wypowiedzi ani sytuacji, z którą jest związana.

Oby Allah prowadził Ci drogą prostą
Salam aleykum.
Chciałam zapytać czy jeśli modlę się w domu sama, ewentualnie razem z mężem, czy zakładanie chusty jest obowiązkiem? Jeśli tak, to dlaczego? Jaki jest tego sens?
W Koranie, mowa jest tylko o zakrywaniu intymnych części ciała. Bardzo proszę o odpowiedz.

.

bismillahi ar-rahmani ar-rahim

Kobieta po osiągnięciu dojrzałości płciowej ma obowiązek modlić się i zakrywać ciało w czasie modlitwy, poza twarzą i dłońmi (oraz wg niektórych opinii stopami):

„Allah nie przyjmie innej modlitwy od miesiączkującej kobiety, poza modlitwą w okryciu (khimar)” przekazał Ahmad, Abu Dawud, Ibn Maajah i al-Tirmidhi
Asalamu Aleikum

mam pytanie czy podczs modlitwy moze byc wlaczony telewizor dzieci czsami ogladaja jak sie modle a na modlitwe sa jeszcze za male 2 i 4 lata

.

bismillahi ar-rahmani ar-rahim

Jeżeli siostrze to rzeczywiście nie przeszkadza a dzieci absolutnie nie można nauczyć, ze szacunek dla modlitwy wymaga wyłączenia telewizora - włączony być może.

Jednak zdecydowanie lepiej byłoby gdyby siostra modliła się w innym pomieszczeniu a dzieci zachęcała do modlitwy już od najmłodszych lat. Nie muszą brać pełnego udziału w modlitwie, wystarczy, ze będą przy matce, próbując się skupić, nasladując chociaż niektóre ruchy i powtarzając jakiekolwiek słowa. Wtedy obowiązek modlitwy nie będzie dla nich nowością.

Oby Allah prowadził was drogą prostą.
Witam. Mam pytanie co mam zrobić jeżeli modlitwa duhr (południowa) wypada mi w czasie lekcji w szkole chodzę do szkoły średniej i trudno byłoby mi się w szkole modlić. Czy można tę modlitwę łączyć z inną lub ominąć (chociaż tego bym nie chciał) ?
.

Chwała Allahowi Panu światów, pokój i miłosierdzie Jego prorokowi Muhammadowi.

Modlitwa jest jednym z filarów islamu i obowiązkiem każdego muzułmanina wykonać ją o czasie. Podczas lekcji szkolnych zawsze są przerwy, podczas których można się pomodlić, w sumie to jest 5 minut. Ominięcie jakiejkolwiek modlitwy jest grzechem, którego nie można się dopuścić. Natomiast modlitwa
nadobowiązkowa, czyli ta , która jest przed i/lub po modlitwie Duhr można odrobić później.

Niech Allah pomoże ci wypełnić obowiązki.
Czy krem na twarzy uniewaznia wudu i tuz do rzes?
.

W imię Allaha Miłosiernego Litościwego
Chwała Allahowi Panu światów, pokój i miłosierdzie Jego prorokowi Mohammedowi.

Nałożenie kremu, tuszu do rzęs czy jakiegokolwiek kosmetyku nie unieważnia ablucji. Ablucję (wudu) unieważnia: wypróżnienie, gazy, wydzieliny seksualne, głęboki sen.

W przypadku utraty wudu i posiadania na twarzy, lub innej części ciała, warstwy kosmetyku stanowiącego barierę dla wody, należy ją bezwzdlędnie usunąć przed wykonaniem ablucji.

Oby Allah prowadził Cię drogą prostą
Co mam zrobic jesli w trakcie modlitwy poczuje ze zaraz kichne? Czy kichniecie przerywa modlitwe? Jestem alergiczka uczulona na wiele alergenow w tym kurz.
.

W imię Allaha Miłosiernego Litościwego
Chwała Allahowi Panu światów, pokój i miłosierdzie Jego prorokowi
Mohammedowi.

Kichnąć - kichanie nie unieważnia modlitwy ani niezbędnego stanu czystości.

Oby Allah prowadził Cię drogą prostą
salam alaikum
Chcialabym zapytac, co powinnam zrobic, kiedy modle sie a moje dziecko raczkuje przede mna? Czy musze je odsunac i czy nie i jesli musze, to czy przerywa to moja modlitwe?

.

W imię Allaha Miłosiernego Litościwego
Chwała Allahowi Panu światów, pokój i miłosierdzie Jego prorokowi Muhammadowi.

Raczkujące czy chodzące przed modlącymi się dzieci nie unieważniają modlitwy. Jednak lepiej byłoby, głównie dla bezpieczeństwa dziecka, w jakiś sposób ograniczyć jego ruchy (wziąć na ręca, włożyć do łóźeczka, kojca).

Oby Allah poprowadził cie drogą prosta.
Witam

Jak muzulmanin powinien wyobrazac sobie Allah podczas modlitwy i czy zaloczona jest modlitwa jesli nie rozumie arabskiego i tylko ma ogolne pojecie, o czym modlitwa mowi?

.

W imię Allaha Miłosiernego Litościwego
Chwała Allahowi Panu światów, pokój i miłosierdzie Jego prorokowi Mohammedowi.

Allaha nie można sobie wyobrazić, nie ma takiej możliwości. Wystarczy czcić Go tak, jakby się go widziała, a jeżeli nie to jakby On ciebie widział. Każda pełna modlitwa z wszystkimi obowiązującymi obrzędami jest prawidłowo wykonana, natomiast przyjęcie modlitwy należy do Allaha.